2014 Results

2014 Pacific Cup

Report Date 26 Jul 2014 08:00 PDT FINAL.

Holo Cruising start 06 Jul 2014 10:40:00 PDT

Name (Rating) Type Skipper Finished Elapsed Time Behind Div First Div Rank Cruiser Award
VENTURE (0.0) Jeanneau 49 SO Chobotov 18 Jul 2014 17:13:52 HST 12d 09:33:52 - 1 Best Performance
Koh-Ring (0.0) Tayana 48 DS Hausen 20 Jul 2014 19:10:26 HST 14d 11:30:26 2d 01:56:34 2 MacGyver
Med Viking (0.0) Beneteau 411 Debbasch 22 Jul 2014 09:07:44 HST 16d 01:27:44 3d 15:53:52 3 Best Meal
Rapture (0.0) Caliber 40LRC Sloop-Cutter Newman 22 Jul 2014 23:21:20 HST 16d 15:41:20 4d 06:07:28 4 Perseverance
KnopKierrie (0.0) Pacific Seacraft 37 Majewska 23 Jul 2014 06:28:27 HST 16d 22:48:27 4d 13:14:35 5 Latest Entry

Iwi Double Handed 1 start 07 Jul 2014 10:55:00 PDT

Name (Rating) Type Skipper Finished Elapsed Time Behind Div First Div Rank Group Rank Fleet Rank
Snafu (647.0) Moore 24 Robrock 21 Jul 2014 05:38:35 HST 13d 21:43:35 - 1 1 11
Blade Runner (632.0) Santa Cruz 27 Naviaux 21 Jul 2014 08:06:25 HST 14d 00:11:25 11:05:20 2 2 13
SC27 One Design Award
Green Buffalo (618.0) Cal 40 Mary Lovely 21 Jul 2014 04:47:17 HST 13d 20:52:17 15:49:12 3 6 17
Team Trophy Winner: RYC (Green Buffalo, Tiki Blue, Encore
Absinthe (650.0) Moore 24 Nitake 23 Jul 2014 02:05:10 HST 15d 18:10:10 1d 18:43:05 4 21 32
Mirage (635.0) Santa Cruz 27 Perkins 22 Jul 2014 18:41:05 HST 15d 10:46:05 1d 19:56:30 5 22 33
Best Prepared Award
Giant Slayer (621.0) Santa Cruz 27 Garman 22 Jul 2014 17:44:29 HST 15d 09:49:29 2d 03:02:54 6 27 -
Lil Angel (675.0) Newport 30 MKII Schwartz 24 Jul 2014 05:59:23 HST 16d 22:04:23 2d 08:14:48 7 28 -
KAOS (624.0) Santa Cruz 27 Parker 23 Jul 2014 09:48:03 HST 16d 01:53:03 2d 17:22:58 8 30 -

Kolea Double Handed 2 start 08 Jul 2014 12:10:00 PDT

Name (Rating) Type Skipper Finished Elapsed Time Behind Div First Div Rank Group Rank Fleet Rank
Wolfpack (570.0) Donovan 30 Erkelens 20 Jul 2014 22:31:55 HST 12d 13:21:55 - 1 3 14
Thirsty (591.0) BENETEAU FIRST30 Devanneaux 21 Jul 2014 12:28:51 HST 13d 03:18:51 1:52:26 2 5 16
California Condor (480.0) Antrim Class 40 Blackett III 20 Jul 2014 04:44:45 HST 11d 19:34:45 1d 09:57:50 3 23 34
Shearwater (545.0) J/120 Wolfe 21 Jul 2014 19:26:00 HST 13d 10:16:00 1d 11:16:35 4 25 36
Best First Passage Award
War Pony (485.0) Farr 36 Howe 21 Jul 2014 10:26:55 HST 13d 01:16:55 2d 12:47:30 5 31 39
Aeriagnie (596.0) C&C40 Tall Rig Schwedes ETA: 27 Jul 05:24 18d 20:14:21 5d 15:55:26 6 32 40
Ragtime! (589.0) J/92 Johnston Retired/Did Not Finish - DNF

Alaska Airlines Division A start 07 Jul 2014 10:40:00 PDT

Name (Rating) Type Skipper Finished Elapsed Time Behind Div First Div Rank Group Rank Fleet Rank
Azure (623.0) Cal 40 Pimentel 21 Jul 2014 04:44:12 HST 13d 21:04:12 - 1 4 15
Cal 40 One Design Trophy
California Girl (611.0) CAL 40 Lessley 21 Jul 2014 04:01:13 HST 13d 20:21:13 6:11:01 2 8 19
Back Bay (610.0) Cal 39 Schoenburg 21 Jul 2014 13:20:42 HST 14d 05:40:42 16:05:00 3 10 22
Gypsy Lady (672.0) Cal 34 Mk 1 Clayton 23 Jul 2014 01:53:44 HST 15d 18:13:44 16:59:02 4 12 24
VALIS (613.0) Pacific Seacraft 44 Elliott 22 Jul 2014 01:54:00 HST 14d 18:14:00 1d 02:54:48 4 18 -
Redress: Awarded a tie for 4th in Division -- Seamanship award for assistance to Sweet Okole
Blue Mist (714.0) Pearson Vanguard 32 Nichols 24 Jul 2014 12:56:34 HST 17d 05:16:34 1d 03:52:52 5 19 29
Cayenne (633.0) Passport 40 Moradzadeh 22 Jul 2014 20:07:47 HST 15d 12:27:47 1d 09:38:35 5 24 35
Redress: Awarded a tie for 5th in Division -- Seamanship award for assistance to Tiburon
Europa (654.0) New York 36 Samodurov 23 Jul 2014 03:10:05 HST 15d 19:30:05 1d 04:36:23 6 20 31

Weems & Plath Division B start 08 Jul 2014 11:40:00 PDT

Name (Rating) Type Skipper Finished Elapsed Time Behind Div First Div Rank Group Rank Fleet Rank
Free Bowl of Soup (580.0) J/105 Hopper 21 Jul 2014 10:38:25 HST 13d 01:58:25 - 1 7 18
Coyote (586.0) Beneteau First 42 Hill 21 Jul 2014 21:08:20 HST 13d 12:28:20 7:02:55 2 9 20
Tiki Blue (580.0) Beneteau 423 Troxel 21 Jul 2014 21:51:44 HST 13d 13:11:44 11:13:19 3 11 23
Team Trophy Winner: RYC (Green Buffalo, Tiki Blue, Encore
Red Cloud (582.0) Farr 36 Ahrens 22 Jul 2014 03:18:37 HST 13d 18:38:37 15:31:12 4 13 25
Avion (579.0) Bianca 414 Abbott 22 Jul 2014 04:05:19 HST 13d 19:25:19 18:01:24 5 16 27
Sweet Okole (585.0) Farr 36 built 1976 Treadway Retired/Did Not Finish - DNF

Matson Division C start 08 Jul 2014 11:55:00 PDT

Name (Rating) Type Skipper Finished Elapsed Time Behind Div First Div Rank Group Rank Fleet Rank
Por Favor (547.0) Hobie 33 Denny 21 Jul 2014 08:50:16 HST 12d 23:55:16 - 1 14 -
Henri Loyd Navigators Award
AERO (551.0) Hobie 33 Wells 21 Jul 2014 11:21:21 HST 13d 02:26:21 0:13:05 2 15 26
Encore (565.0) Sydney 36 CR Koide 21 Jul 2014 23:07:06 HST 13d 14:12:06 3:55:50 3 17 28
Team Trophy Winner: RYC (Green Buffalo, Tiki Blue, Encore
Blue Crush (578.0) J109 Devaney 22 Jul 2014 17:24:42 HST 14d 08:29:42 14:44:56 4 26 37
Shoofly (561.0) Custom Barnett Offshore 41 Palmatier 22 Jul 2014 21:15:39 HST 14d 12:20:39 1d 04:22:23 5 29 38

Sonnen BMW Division D start 10 Jul 2014 13:40:00 PDT

Name (Rating) Type Skipper Finished Elapsed Time Behind Div First Div Rank Group Rank Fleet Rank
Hamachi (440.9) J-125 Slyngstad 19 Jul 2014 12:20:18 HST 9d 01:40:18 - 1 3 4
Reinrag2 (437.6) J-125 Garnier 19 Jul 2014 21:23:36 HST 9d 10:43:36 10:57:08 2 5 9
Fastest Family trophy
Swazik (451.1) Swan 45 de Halleux 20 Jul 2014 06:26:22 HST 9d 19:46:22 12:14:09 3 7 2
Hana Ho (446.3) Santa Cruz 50 Dowdy 20 Jul 2014 05:47:52 HST 9d 19:07:52 14:21:16 4 9 7
Surprise (460.7) Schumacher 46 Hinden 20 Jul 2014 15:08:56 HST 10d 04:28:56 15:25:31 5 10 5
Carl Schumacher Award
J World's Hula Girl (432.7) SC 50 Zittel 20 Jul 2014 01:07:27 HST 9d 14:27:27 17:30:02 6 11 10
Delicate Balance (439.8) Andrews 56 Custom ULDB Storkovich 21 Jul 2014 18:33:36 HST 11d 07:53:36 2d 06:51:15 7 12 21
Terremoto (439.2) Riptide 35 Weinstein 22 Jul 2014 04:48:45 HST 11d 18:08:45 2d 17:27:05 8 13 30
Tiburon (464.8) Santa Cruz 37 Stroub Retired/Did Not Finish - DNF

Latitude 38 Division E start 11 Jul 2014 14:40:00 PDT

Name (Rating) Type Skipper Finished Elapsed Time Behind Div First Div Rank Group Rank Fleet Rank
SCARLET RUNNER (385.0) REICHEL PUGH 52. DATE 19 Jul 2014 02:05:18 HST 7d 14:25:18 - 1 1 1
Latitude 38 Performance award
First Place ORR
Pacific Cup Winner
Pyewacket (387.5) Andrews 68 Disney 19 Jul 2014 05:34:49 HST 7d 17:54:49 2:03:16 2 2 3
First Hawaiian Boat
Invisible Hand (333.7) Reichel/Pugh 63 slootman 18 Jul 2014 09:44:11 HST 6d 22:04:11 13:08:43 3 4 6
Fastest Passage Trophy
Locura (399.1) Nelson/Marek 92 Velarde 20 Jul 2014 00:28:32 HST 8d 12:48:32 14:16:46 4 6 12
CARO (354.8) Botin 65 Klink 19 Jul 2014 00:31:38 HST 7d 12:51:38 15:48:14 5 8 8

Hokulea Multihull start 10 Jul 2014 13:55:00 PDT

Name (Rating) Type Skipper Finished Elapsed Time Behind Div First Div Rank Group Rank Fleet Rank
Humdinger (530.0) Walter Greene Acapella trimaran Olsen 24 Jul 2014 02:10:54 HST 13d 15:15:54 - 1 - -
Transit of Venus (482.0) trimaran Waltonsmith 23 Jul 2014 10:53:00 HST 12d 23:58:00 12:18:06 2 - -

_______ _____ARR - the Advanced Race Reporter_____ ______
COG is course over ground
ETE is estimated time enroute
CMG is progress made toward finish.
Hawaii Arrive times are estimated and in Hawaii Standard Time
Generated Sat Jul 26 11:18:07 PDT 2014

Share This